Bycie tatą to wybór a nie wpadka

nowy kalendarz

<< Luty 2020 >> 
 Po  Wt  Śr  Cz  Pi  So  Ni 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Fundacja Cyryla i Metodego
NIP: 522-249-96-52
REGON: 013121848

Biuro TATO.NET
tel. (+48) 81 527 99 13
e-mail: info@tato.net

Adres do korespondencji:
ul. Ks. W. Danielskiego 10
20-806 Lublin
Zainwestuj w ojcostwo:


Przekaż darowiznę
Dane do przelewów tradycyjnych:


Odbiorca:
Fundacja Cyryla i Metodego
Nr rachunku BZ WBK:
PL32 1090 2688 0000 0001 3274 5411
Tytuł przelewu:
Darowizna na Tato.Net

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 

Bycie tatą to wybór a nie wpadka  Email

Warsztaty TatoNet – Edynburg – oczami uczestnika

Wyjazd na dwudniowe WarszTaty z punktu widzenia ojca czwórki dzieci to walka. Weekend to jedyny czas dla rodziny, a ja wybieram się na zlot facetów. Zdania znajomych ojców są podzielone. Mam wsparcie żony – to 90% sukcesu. Przed wyjazdem dzwonię do Wojtka: „Jedziesz?” „Nie” - pada odpowiedź – „cały tydzień mnie nie ma, żona i dzieci mnie potrzebują. Widziałem coś z Tato.Net na youtubie. Pooglądam, a jednocześnie będę z rodziną.” „OK, dzięki”. Czy to, co ja robię ma sens?

Edynburg

Postanawiam jechać, choć poczucie winy, że zostawiam rodzinę i stawiam na nieznane, zaczyna się odzywać coraz głośniej. Dobrze, że jest Damian. Też ma swoją trójkę maluchów, prace, terminy. W tygodniu powiedział mi, że jedzie, ale... Na szczęście w piątek sms: „to o której i czyim?” Ulga. Jedziemy we dwóch. Siódma rano, start z Perth, a o dziewiątej rozpoczęcie WarszTatów w Edynburgu. Niebieska sala przy Katedrze, zresztą wyremontowana polskimi silami chłopaków z MSJ, jest pełna. Kilka znajomych twarzy, jest Krzysiek i Mariusz, i wiele nowych, młodych i starszych. W oczach każdego widać szczerą otwartość i uśmiech oczekiwania. Każdy dostaje improwizowany identyfikator z imieniem i czuje się, że można z każdym porozmawiać, bo tu jesteśmy MY – ojcowie połączeni wspólnym pragnieniem zmiany na lepsze i odnalezienia prawdy o sobie – Jakim Tatą Jestem?

Nikt do końca nie wie, czego się spodziewać. Dr Dariusz Cupiał, a między nami tatami - Darek- profesjonalnie rozpoczął pracę z nami i taką też linię utrzymał do samego końca WarszTatów. Przygotowanie WarszTatów i materiałów na medal.  Ja na pewno nie spodziewałem się, że w grupie tak zróżnicowanej wiekiem i doświadczeniem tak szybko znajdziemy wspólny język, a tym bardziej, będąc na emigracji i z dala od dawnych kolegów i rodziny. Wieczorem okazuje się, że z Damianem wcale nie mamy tak daleko do domów, bo pojawił się Arek, który ma 1,5 godz. jazdy w jedna stronę i mieszka jeszcze dalej na Północ. Kilku chłopaków przyjechało z Glasgow. Dlaczego? Bo warto. Bez prawdy o sobie, nie wiesz, kim jesteś. Prawda wyzwala. 7 Sekretów to 7 miejsc, w których trzeba zaistnieć, jako Tata. Samo gadanie nic nie zmieni. Trzeba zacząć coś ROBIĆ.

Pisze tę recenzję po ponad dwu tygodniach od WarszTatów. Bycie Tatą, to wybór, a nie wpadka - choć początki mogą być różne.  Teraz wiem, ile dobrego mogę zrobić dla moich dzieci i żony, jeżeli będę chciał cos zmienić i jak wiele dla nich znaczę. To świadomy wybór:  włączę komputer czy zabiorę syna na rower. Przygoda bycia Ojcem. Z jednej strony niekończąca się historia, a z drugiej dzieci mają 3 czy 5 lat, jak moi synowie obecnie, tylko przez rok. To, czym można zachwycić 5-latka, nie jest tym samym wyzwaniem dla 10-latka. W dzisiejszym świecie możemy kupić praktycznie wszystko – poza czasem. Teraz wiem, jak ważny dla dzieci jest czas z tatą. Steve Jobs – jeden z wynalazców znanego wszystkim iPhona i jego odejście zaraz po prezentacji jednego z nowszych modeli, to najlepszy obraz, że czasu nie da się kupić.

Co dały mi te WarszTaty? Odnalazłem siebie na mapie. Wiem, Jakim Jestem Tatą i wiem jak dojść do miejsca Takim Tatą Chcę Być. Widzę, jak zmieniły się moje dzieci i moje relacje z nimi, a jestem szczęśliwym mężem jednej żony, tatą dwóch dziewczyn i dwóch chłopaków od 15 miesięcy do 7 lat. W naszym domu nigdy nie jest nudno i zbyt cicho. Te dwa dni to jedna z lepszych inwestycji w moim życiu i komplementarna do podobnej inwestycji w małżeństwo, której dokonaliśmy w zeszłym roku (Warsztaty JA+TY=MY).  Teraz czas na kolejny krok. Czeka wyzwanie zorganizowania Przygody Taty i Dziecka tu, w Szkocji. Już wiem, kto będzie jednym z uczestników... potrzeba jeszcze tylko kilku i spotykamy się tym razem gdzieś w szkockich górach. Kto widział Braveheart’a ten może sobie wyobrazić scenerie tej Wyprawy.

Jaromir Kruczyński

 
Tato.Net, Powered by Joomla!     Valid XHTML and CSS.     Wykonanie slavo.net.pl.     Design: At Work.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce prywatnościAkceptuję