Co robi 700 dorosłych mężczyzn w jednym miejscu przez cały dzień?

Fundacja Cyryla i Metodego
NIP: 522-249-96-52
REGON: 013121848

Biuro TATO.NET
tel. (+48) 81 527 99 13
e-mail: info@tato.net

Adres do korespondencji:
ul. Ks. W. Danielskiego 10
20-806 Lublin
Zainwestuj w ojcostwo:


Przekaż darowiznę
Dane do przelewów tradycyjnych:


Odbiorca:
Fundacja Cyryla i Metodego
Nr rachunku BZ WBK:
PL32 1090 2688 0000 0001 3274 5411
Tytuł przelewu:
Darowizna na Tato.Net

Naszą witrynę przegląda teraz 94 gości 

Start Warto przeczytać Ważne tematy Co robi 700 dorosłych mężczyzn w jednym miejscu przez cały dzień?
Co robi 700 dorosłych mężczyzn w jednym miejscu przez cały dzień?  Email

Relacja z VII Międzynarodowego Forum Tato.Net „Słuchać & Prowadzić”

Znakomici mówcy, inspirujące prezentacje, dziesiątki spotkań i rozmów w kuluarach, wzruszenia i uśmiechy do łez. Wszystko w jednym miejscu, jednego dnia. 5 września br. w auli głównej Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się VII Międzynarodowego Forum Tato Net.

Ponad 700 ojców przyjechało z całej Polski i zagranicy, by przez cały dzień poznawać, dzielić się i rozwijać. Zdecydowali się spędzić ten czas z innymi ojcami po to, by ich ojcostwo na co dzień było inne, lepsze, ciekawsze, bardziej owocne i inspirujące dla nich i przede wszystkim dla ich dzieci. Temat tegorocznego Forum brzmiał: „Słuchać & Prowadzić”. Stąd cała gama propozycji dotyczących empatycznego słuchania i skutecznej komunikacji. Drugą część Forum wypełniły rozważania o tym jak „Prowadzić”, jak „Przewodzić” rodzinie.


Forum Tato.Net 2015

Ci, którzy uczestniczyli wciąż mają w pamięci inspirujące wystąpienia z sesji plenarnej i głównych paneli. Ci, którzy nie mogli być w tym roku z nami, a pragną uczestniczyć w Forum w przyszłym roku, mogą wyobrazić sobie atmosferę i rangę wydarzenia. Większość z ponad 700 ojców stanowili Polacy. Ojcowie przyjechali łącznie z 8 krajów, głównie z Europy. Byli reprezentanci Litwy, Ukrainy, Rumunii, Norwegii, Belgii i Anglii. Mała grupa przyleciała także zza oceanu USA i Kanady.

50 mówców i 24 grupy tematyczne

Główna ścieżka konferencji to w sumie 8 prelekcji i 2 panele w auli głównej Uniwersytetu. Bogactwo treści i skarbnica pomysłów dostępna była także w małych (średnio 30 ojców) grupach roboczych. W sumie 24 tematy, wszystkie ważne dla rodziny: pieniądze, seks, przygody, talenty, wpływ, praca, duchowość, I cały szereg tematów stricte dotyczących słuchania i komunikacji w różnych aspektach, z różnych stron. Dla każdego do wyboru wedle uznania i potrzeb tylko 2 grupy, jedna przed i jedna po południu. Nazwiska wszystkich mówców i trenerów można znaleźć tu http://forum.tato.net/#prelegenci.

Słowa znaczące

Gościem specjalnym VII Forum był dr Ken Canfiled – „ojciec chrzestny” inicjatywy Tato.Net, założyciel National Center for Fathering  i członek Międzynarodowej Rady Programowej Taton.Net, autor bestsellerowych książek na temat ojcostwa. Canfiled wskazując best practices ze Stanów i całego świata, gdzie podróżując daje kilkanaście prelekcji rocznie, mocno podkreślił historyczne i dziejowe miejsce i rolę Polski w kreowaniu obecnej rzeczywistości, roli i wizerunku Rodziny. Nazwał nasz kraj pionierem i liderem zmian w zakresie szacunku dla roli i miejsca Rodziny w społeczeństwie. Powołując się na międzynarodowe badania, statystyki oraz własne doświadczenie przekonywał, że Polska jest teraz w sercu Europy i świata jeśli chodzi o dbanie, uszanowanie i rozwój wartości jaką jest Rodzina.

Uczestnicy Forum z wielkim entuzjazmem przywitali także prof. Jana Dud, który na czas spotkania otrzymał tytuł „Pierwszego Ojca RP”. Skoro istnieje rola Pierwszej Damy, dla nas tata Prezydenta RP Andrzeja Dudy stałe się „Pierwszym Ojcem”. Kiedy prowadzący w podobnym tonie zadał mu pytanie „Jak wychować syna na Prezydenta?”, ten w spokojny, delikatny ale i stanowczy sposób odpowiedział: „Od początku przyjęliśmy z żoną taką zasadę w domu, że nie chcemy chwalić się naszymi dziećmi. I nie chciałbym, żeby dzisiaj ta zasada została złamana”. Od razu przeszedł też do tego, co jak wyjaśnił obecnie mocno leży mu na sercu, czyli kształtującego się w ostatnich miesiącach dyskursie publicznym, mówiącym o dzieciach, ich „posiadaniu”, „mam dziecko”, „chcę mieć dziecko”, „nie mogę mieć dziecka”. Z jego punktu widzenia: „Dziecka się nie posiada. Dziecko się otrzymuje w depozyt”. Prof. Duda zachęca by przesunąć ten ciężar rozmowy w kierunku myślenia, że dziecko, to dar.

Podsumowanie i plany na przyszłość

Powyższe to jedynie 2 przykłady ważnych myśli i słów, z całej gamy fascynujących wystąpień na Forum. Nie sposób w krótkiej relacji opisać nawet najważniejszych prezentacji i zrelacjonować istotnych słów, jakie padły w Łodzi, 5 września podczas VII Forum Tato Net. Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogli wziąć udziału w tegorocznym Forum jest taka, że organizatorzy zdecydowali się przygotować pełny Audiobook z nagraniem cyfrowym wszystkich prelekcji, paneli i grup tematycznych. Tato.Net wyda go na CD jeszcze w tym roku.

Michał Kreczmański

#ForumTatoNet

 
Tato.Net, Powered by Joomla!     Valid XHTML and CSS.     Wykonanie slavo.net.pl.     Design: At Work.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce prywatnościAkceptuję