Ojcostwo pomiędzy brawurą a kloszem

Fundacja Cyryla i Metodego
NIP: 522-249-96-52
REGON: 013121848

Biuro TATO.NET
tel. (+48) 81 527 99 13
e-mail: info@tato.net

Adres do korespondencji:
ul. Ks. W. Danielskiego 10
20-806 Lublin
Zainwestuj w ojcostwo:


Przekaż darowiznę
Dane do przelewów tradycyjnych:


Odbiorca:
Fundacja Cyryla i Metodego
Nr rachunku BZ WBK:
PL32 1090 2688 0000 0001 3274 5411
Tytuł przelewu:
Darowizna na Tato.Net

Naszą witrynę przegląda teraz 70 gości 

Start Warto przeczytać Ważne tematy Ojcostwo pomiędzy brawurą a kloszem
Ojcostwo pomiędzy brawurą a kloszem  EmailOpieka ojców (i matek) ma zapewnić dziecku równowagę między bezpieczeństwem a wolnością. Tymczasem słyszane niejednokrotnie komendy na placach zabaw wskazują, że wielu rodziców nie daje dzieciom takiego prawa.

Zanim jeszcze zostałem mężem, byłem głęboko przekonany, że wcześniej czy później będę ojcem. Dlatego pochłonąłem cztery tomy Korczaka. Jeszcze nie miałem wtedy dzieci i umierałem z ciekawości, jak to będzie, kiedy zastosuję moją wiedzę. Słowa Korczaka były niezwykłe, całkiem inne niż to, co widziałem do tej pory na placach zabaw, na ulicach, w parkach. Korczak proponuje, by dać dziecku inicjatywę i tylko nawigować je, by nie zrobiło sobie krzywdy.

Dzięki Korczakowi odkryłem, że dziecko ma swoje prawa, także prawo do własnej śmierci. Odkryłem delikatny moment balansu potrzebnego dziecku do właściwego funkcjonowania, a do praktykowania którego przekonałem swoją żonę. Opieka ojców (i matek) ma zapewnić dziecku równowagę między bezpieczeństwem a wolnością. W autentycznej trosce nie ma miejsca na tresurę, zaborczość, czy trzymanie pod kloszem.


Siedzenie przed ekranem jest bardziej bezpiecznie, ale...

Fot. Michael Newman 

Siedzenie przed telewizorem jest bardziej bezpieczne, ale...


Nie cierpię kolonii. Tam wciąż słychać: „Uważaj, to niebezpieczne!”. Wolę obozy harcerskie. Tam niepokój o zdrowie zuchów jest wliczony w koszty. Dzięki temu dzieci nabierają hartu ducha podczas nocnych wędrówek czy przy zdobywaniu kolejnych odznak. Był czas, że moi chłopcy uwielbiali klocki. Ale potem nadeszła dla nich epoka skateparku. Syn zjeżdżający na deskorolce z rampy, gdy nie mogę go asekurować, zatrzymać, nie należał do uspokajających moje serce widoków. Ale tu nie chodziło o moje poczucie spokoju i wygodne dla mnie zabawy. Chłopcy w skateparku byli szczęśliwi. Kupiłem zatem dobry kask, ochraniacze, przypominałem im o bezpieczeństwie, pilnowałem, by się nie popisywali i modliłem się, prosząc aniołów stróżów o opiekę.

Przy tym wszystkim pamiętałem o sformułowanym przez Janusza Korczaka prawu dziecka do śmierci, że czasem tak chronimy dziecko przed śmiercią, przed niebezpieczeństwem, że wyrywamy je życiu; nie chcąc jego śmierci, zabieramy mu życie. Wprawdzie oglądanie telewizora wydaje się być bardziej bezpieczne, ale czy nie ma tu ryzyka, że zabije ono w dzieciach zainteresowanie sportem, chęć biegania, pływania, pokonywania przeszkód, wspinaczki po górach, leśnych wędrówek?

Niekiedy robiliśmy wysoce ryzykowne rzeczy. Oczywiście, bardzo uważaliśmy z żoną na bezpieczeństwo, ale pozwalaliśmy dzieciom brać udział w dobrej przygodzie. Kiedyś byliśmy na wyprawie w Jurze Częstochowskiej. Chłopcy, już nastoletni, znikali w jakiejś jaskini nawet na 40 minut, a ja umierałem ze strachu o nich. Nie widziałem ich, nie wiedziałem, co robią, nie mogłem im pomóc, asekurować. Oni do tej pory nie wiedzą, ile ja tam zdrowia straciłem. Musiałem im ufać. Dla mnie dużo przyjemniej byłoby pójść do parku. Dwa tygodnie spędziliśmy na tego typu wędrówkach. Od tamtego czasu wszystko wyglądało już inaczej. Chłopcy dojrzeli, mniej czasu wymagali ode mnie, stali się bardziej samodzielni. To było jakby takie pożegnanie z tym pierwszym dzieciństwem.

Najstarszy syn, Piotr, był zawsze bardzo rozsądny. Drugi, Michał, to zawadiaka, wchodził w ekstremalne sytuacje. Trzeci, Adam, był gdzieś po środku. Ale jak zaczęli skakać na basenie z trampoliny czy chodzić po jaskiniach, zobaczyłem, że wszyscy trzej są odpowiedzialni i odważni. I przerośli mnie w tym.Tekst stanowi fragment książki Dariusza Cupiała pt. KOLUMBOWIE NASZEGO POKOLENIA, dostępnej w TATOSKLEPIE >>

Poznaj bohatera powyższej opowieści  Andrzeja Lebka i zobacz jego wystąpienie podczas V Forum Tato.Net w Krakowie >>

Andrzej Lebek jest trenerem Tato.Net, ojcem trójki dorosłych synów. Prowadzi zajęcia dla ojców, w których dzieli się swoimi niesamowitymi pomysłami na to, jak odciągnąć dzieci od ekranów i zająć czymś, co będzie stymulować ich rozwój a jednocześnie pozwoli spędzić niezapomniany czas z tatą.

 
Tato.Net, Powered by Joomla!     Valid XHTML and CSS.     Wykonanie slavo.net.pl.     Design: At Work.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce prywatnościAkceptuję